Bugun...
Ak Parti; Başkanlık Sistemini anlatıyor !
Tarih: 18-03-2013 13:22:00 Güncelleme: 19-03-2013 09:30:00 + -


Doç. Dr. Yusuf Tekin, "'Başkanlık sistemi Türkiye'yi böler' diyenler halka yalan söylüyor" dedi.

Ak Parti; Başkanlık Sistemini anlatıyor !

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin, "'Başkanlık sistemi Türkiye'yi böler' diyenler halka yalan söylüyor" dedi.

 

AK Parti Ar-Ge Başkanlığı'nca Kayseri Kocasinan Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya, AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, belediye başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve teşkilat mensupları katıldı.

 

Toplantıda konuşan, Doç. Dr. Tekin,  "Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, başkanlık sisteminin Türkiye'de tam anlamı ile tartışılması gerektiğini, dünyadaki büyük devletlerin başkanlık sistemiyle yöneltildiğini söyledi.

 

Başkanlık sisteminin Türkiye'yi böleceği iddialarının, halkı yanıltmaktan başka bir şey olmadığını vurgulayan Tekin, sistemin hoşgörü çerçevesinde tartışılması gerektiğini belirtti. Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde, federal sistemin söz konusu olmadığını dile getiren Tekin, "Küresel bir devlet, dünyada söz sahibi bir ülke, bölgesel güç olmak istiyorsak üniter yapıdan vazgeçmeliyiz. Başkanlık sistemi ile yönetilen her ülkede federal sistem söz konusu değil. Halkımızın bu yönde endişesinin yersiz olduğunu düşünüyorum. 'Başkanlık sistemi Türkiye'yi böler' diyenler halka yalan söylüyor. Demokrasi ile yönetilen her ülkede yasamayı meclis yapar ama bu ülkelerin hepsinde yürütme, aynı kurum ya da kişi tarafından yapılmıyor. Ülkelerine en uygun şekil neyse onu seçiyorlar. Bizim asıl tartışmamız gereken şey budur. Yasamayı meclis yapsın ama yürütme konusunu tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Tek yapmamız gereken, hoşgörü çerçevesinde bu sistemi tartışmak" şeklinde konuştu.

 

Toplantının ikinci bölümünde ise, teşkilat mensupları  başkanlık sistemi konusunda görüş ve temennilerini dile getirdi.

 
Bu haber 4677 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
PUAN DURUMU