Bugun...
Amerikalı işadamları Kayseri'de
Tarih: 19-04-2013 15:47:00 + -


Amerika Birleşik Devletleri Chicago eyaletinden gelen işadamları heyeti 19 Nisan 2013 tarihinde Kayseri Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Amerikalı işadamları Kayseri'de

Amerika Birleşik Devletleri Chicago eyaletinden gelen işadamları heyeti 19 Nisan 2013 tarihinde Kayseri Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Amerikalı heyeti  ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Kayseri'nin yaklaşık 5 bin yıllık bir ticari geleneğe sahip olduğunu ve 1960'lı yıllarda sanayileşmenin başladığını belirterek, günümüzde tabana yayılmış bir sanayi olduğunu ve yaklaşık bin 100 civarında üyemiz olduğunu söyledi.

Şehrimizde mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri, demir çelik ve gıda gibi birçok sektörde üretim yapan firmalar olduğunu ifade eden Okandan, Odamıza bağlı üç tane OSB bir tanede serbest bölge bulunduğunu, yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahip olduğumuzu ve ihracatımızı yıl sonuna kadar 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, yaklaşık 200 firma tarafından ihracat yapıldığını, bu firmalarında devamlı bir büyüme trendi çerisinde olduklarını aktardı.

Okandan, Kayseri'nin son zamanlarda sadece sanayisi ile değil, sağlık ve turizm alanlarında da kendisinden bahsettirmeye başladığını belirtti. Amerika ile olan ilişkilerin daha da gelişmesi gerektiğini ifade eden Okandan, “Sayın Oboma'nın Türkiye'yi ziyaretlerinde belirttiği model ortaklığın önümüzdeki günlerde daha da gelişeceğini düşünüyoruz. Nato'da ki müttefik iki ülkenin siyasi işbirliğinin ekonomimizi daha da büyüteceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Heyet adına kısa bir açıklama yapan İşadamı Lester Crown, Türkiye'nin Amerika için her zaman önemli bir ülke olduğunu, ticaretin gelişmesi ile iki ülke arasındaki ilişkilerinde gelişeceğine inandıklarını belirterek, daha önce adını sıkça duydukları Kayseri hakkında bilgi almak ve gelişmeleri yerinde görmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

 
Bu haber 2127 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
PUAN DURUMU