Bugun...
Çanakkale Gezici Müzesi TALAS'ta (Görüntülü Haber)
Tarih: 08-05-2013 16:23:00 Güncelleme: 08-05-2013 16:27:00 + -


Talaslıların büyük ilgisiyle karşılandı. 3 gün ilçenin farklı yerlerinde sergilenen müze, gezenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Çanakkale Gezici Müzesi TALAS'ta (Görüntülü Haber)

Yokluk içinde 98 yıl önce verilen destanın anlatıldığı Çanakkale Savaşları Gezici Müzesi, Talaslıların büyük ilgisiyle karşılandı. 3 gün ilçenin farklı yerlerinde sergilenen müze, gezenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Talas Belediyesi'nin ev sahipliğinde vatandaşla buluşan müze, Osmanlı Kültür Evi, Selçuklu Kültür Evi ve belediye meydanında stant açtı. Büyük küçük her yaştan vatandaşın ilgi gösterdiği müzede, 98 yıl önce verilen mücadelede kullanılan araç, gereç, silah ve mühimmatlar sergilendi. Müzeyi gezenler o anları yeniden yaşadıklarını belirterek, "Çok duygulandık, ecdadımızla gurur duyduk" ifadelerini kullandı.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, amaçlarının bir milletin var olma savaşı olan Çanakkale destanının anlatıldığı gezici müzeyi imkansızlıklar nedeniyle gidemeyenler için Talas'ta konuk ettiklerini söyledi. Başkan Yıldırım, "Allah bu millete bir daha o günleri yaşatmasın" derken, duygu dolu anlar yaşadı.

Türkiye Cumhuriyeti Gaziler Vakfı Çanakkale Savaşları Gezici Müzesi sorumlusu Engin Korkmaz ise şimdiye kadar 35 il, 600 ilçe, kasaba, köy dolaştıklarını belirterek, gezici müzenin yaklaşık 1,5 ay Kayseri'de kalacağını söyledi. Korkmaz, maddi imkansızlıklarla Çanakkale'yi göremeyenler için gezici müze oluşturduklarını anlatarak, şunları söyledi: "Şehitlerimizin o mukaddes toprakların kokusunu bir nebze de olsa belediyelerimizin ve mülki amirlerimizin katkısıyla hissettirebiliyorsak ne mutlu bize. Biz gönüllü olarak gece gündüz demeden dolaşıp bıkmadan anlatıyoruz. Ecdadımıza, vatanımıza, bayrağımıza sahip çıkalım. Bizlerin vatandaşlarla buluşmamızda katkı sağlayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz"


 HABER VİDEOSUÇANAKKALE GEZİCİ MÜZESİ TALAS'TA ile talasbld


Kaynak: Talas Belediyesi

Bu haber 2401 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TALAS HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
PUAN DURUMU