Bugun...
Civil peyniri büyük ilgi görüyor!
Tarih: 18-03-2013 13:37:00 + -


Yeşilyurt Köyü Civil Peyniri Büyük İlgi Görüyor

Civil peyniri büyük ilgi görüyor!

Yeşilyurt Köyü Civil Peyniri Büyük İlgi Görüyor ; İlçemize 18 Kilometre uzaklıkta bulunan, 1912-1915 yıllarında Osmanlı tarafından Erzurum Tortum İlçesi yukarı sivri (Liskav) köyünden getirilip bu gölgeye yerleştirilen Yeşilyurt Köyünde her şey doğal halini koruyor.

 

Komşuluk,Tarım, Hayvancılık, Peynir yapımı,yemek kültürü, tandırda levaş ekmek yapımı, buz dolabı yerine yiyeceklerin doğal mağaralarda saklanması, tulumba ile su çekilmesine kadar her şey doğal üstelik kahvehane olmadığı için köy oturmaları da farklı. Tarım ve hayvancılıkla geçinen köylüler sabah ve akşam postasında evlerindeki beslediklerin hayvanların bakımları ile ilgilendikleri için oturmaları da öğle sonuna almışlar.

 

Köyde 5 yaşında bir çocuk bulunurken 4 sınıfta toplam öğrenci sayısı da 8 kişi. Devlet 8 öğrenciye de bir öğretmen görevlendirerek köylünün çocuklarının eğitimlerini de kendi köylerinde devam etmelerini sağlamış. Civil Peyniri yapımı ile de ünlü köyde hayvancılıktan elde edilen sütlerin tamamı peynir,yağ, krema yapımında kullanılıyor. Yeşilyurt Köyünün dağlarında ve meralarda çeşitli otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen sütten, yağsız peynir olarak yapılan yöresel civil peyniri ilçeye gelmeden sipariş üzere tamamını köyden satılıyor.

Civil Peynirinin içinde yağ bulunmamasından dolayı beyaz oluşu. Süt yağından uzak beslenmek zorunda kalan insanlar için diyet amaçlı kullanılanılabiliyor. Civil Peynirinin Tel tel olan yapısı ile bilinen Genelde dört parmak eninde kalıplar halinde yapılan Civil Peyniri salamurada büyük kitleler halinde olduğu için tuzu az tutuyor. Bu özelliğinden dolayı tuz miktarı tel ve saç peynirlerinden az oluyor. Küplere basılarak üç ay doğal mağaralarda kül içerisine ters çevrilmiş şekilde saklanarak suyunu da bıraktıktan sonra tüketime sunuluyor.

Kaynak/ http://sindelhoyuk.free.fr
 
Bu haber 6016 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DEVELİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
PUAN DURUMU