Bugun...
''Çöp'' Belgesel Filmi Ödüle Doymuyor
Tarih: 04-07-2013 09:38:00 Güncelleme: 04-07-2013 11:24:00 + -


Burak Türten, 2012 yılında Türkiye’de en çok ödül alan 3. belgesel film olan “Çöp” belgesel ekibi, “2013 yılı Akdeniz Ülkeleri En İyi Kısa Belgesel Film Ödülü”nü Türkiye’ye, Kayseri’ye getirmekten büyük onur ve gurur duyduğunu belirtti.

''Çöp'' Belgesel Filmi Ödüle Doymuyor

Yönetmenliğini Burak Türten’in yaptığı “Çöp” belgesel filmi Türkiye’nin ardından Avrupa’da da belgesel dünyasını büyüledi. Sanat çevrelerinin büyük beğenisini toplayan “Çöp” Türkiye’de aldığı 9 ödülün yanı sıra son olarak “The International Festival of Mediterranean Documentary and Reportage” (17. Uluslararası Akdeniz Belgesel Film Festivali)’nde kendi kategorisinde “En İyi Belgesel Film” ödülünü kazandı.

 

Jüri üyelerini Fransa, İtalya, İspanya, Mısır ve Tunus gibi ülkelerden önemli yönetmen ve televizyoncuların oluşturduğu festival bu yıl 2013 yılı Avrupa Kültür Başkenti olan Fransa’nın Marsilya şehrinde gerçekleştirildi. Fransız Devlet Televizyonu, Arap Televizyon Yayıncıları Birliği ve İtalyan Devlet Televizyonu’nun himayesinde gerçekleştirilen festivalde Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin devlet televizyonu başkanları da bir araya geldi. 6 gün süren festival boyunca şehrin en önemli sanat merkezlerinden olan “Villa Mediterranee” ve “MUCEM”de gerçekleştirilen etkinlikler yoğun ilgi gördü.  Festivalin son günü olan 21 Haziran 2013 akşamı MUCEM‘de gerçekleştirilen ödül törenine, France Televisions, France3, TV5MONDE, Rai, Rai3, France24 ve RadioFrance gibi Avrupa’nın önemli medya kuruluşları büyük ilgi gösterdi.

 

Filmin yönetmeni Türten’in jüri üyeleri ile görüşmesi sonucu film ile ilgili ortaya çıkan ortak fikir şu şekilde; çok akıcı ve düşmeyen bir tempoya sahip filmin konusu itibari ile etkileyici bir yapıda olması en başarılı yönlerinden birini oluşturuyor. Oldukça küçük bir yerde gerçekleşen olayların doğallıktan kopmayarak objektif bir şekilde işlenmesi filmi diğer filmlerden ayırt eden en önemli özelliklerden biri. İzlerken seyirciyi sıkmıyor oluşu film ile birey arasında özdeşleşmeyi sağlayarak anlatıma katkı sağlıyor. Jüri üyelerinin büyük beğenisini toplayan “Çöp” belgesel filmi Avrupa’da da adından söz ettirerek Türkiye’de finale  kalmasını istemeyen yanlı festival komitelerine bu büyük başarısı ile yanıt vermiş oldu.

 

2012 yılında Türkiye’de en çok ödül alan 3. belgesel film olan “Çöp” belgesel ekibi, “2013 yılı Akdeniz Ülkeleri En İyi Kısa Belgesel Film Ödülü”nü Türkiye’ye, Kayseri’ye getirmekten büyük onur ve gurur duyduğunu belirtti. Filmin yönetmeni Burak Türten ve film ekibi bu büyük başarıda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyor ve bağımsız, egodan arınmış tüm ön eleme jürilerine, tüm sinemaseverlere şükranlarını sunuyor…

 

Burak TÜRTEN Kimdir ?

Ankara doğumlu olan Burak Türten, ilk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladı. 2007 yılında Erciyes Üniversitesi İletişim fakültesi Radyo, sinema ve televizyon bölümünü kazandı. Lisans eğitimi süresince 4 kısa filmin görüntü yönetmenliğini ve biri belgesel film olmak üzere toplam 3 kısa filmin yönetmenliğini yaptı. Üniversite televizyonunda 2 yıl haber spikerliği yaptıktan sonra yaklaşık 1 yıl Ulusal bir televizyon kanalında haber spikerliği ve haber editörlüğü görevini üstlendi. Bu okuldan 2011 yılında mezun olduktan sonra aynı yıl Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım anabilim dalında tezli yüksek eğitimi görmeye hak kazandı. Hala bu okulda eğitimine devam etmekte.

 

Daha önce çektiği “Yol” kısa filmi Uluslararası Kar Film Festivalinde kurmaca dalında üçüncülük ödülüne layık görüldü. Seslendirmiş olduğu 3 radyo programı Aydın doğan vakfının düzenlemiş olduğu Genç İletişimciler Yarışması’nda dereceye girerek ödül alma hakkı kazandı. Hazırlamış olduğu “Tramvay Teğet Geçti” adlı televizyon haberi de Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından Yılın En İyi Televizyon Haberi ödülüne layık görüldü. Yönetmenliğini yaptığı son proje olan “Çöp” belgeseli ise Türkiye’de 2012 yılında en çok ödül alan 3. belgesel film oldu. Çeşitli reklam ve halkla ilişkiler projelerinde görev almaya devam eden Burak Türten, seslendirme ve görüntü yönetmenliği alanındaki faaliyetlerini de sürdürmektedir.

 

 

 

IMG_4050web

 

IMG_4047web
Bu haber 1954 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAGAZİN HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
PUAN DURUMU