Bugun...
 • Ana Sayfa
 • Üye Ol
 • Kullanıcı Girişi
 • Önemli Telefonlar
 • RSS
 • SiteMap
 • Reklam
 • Künye
 • İletisim
 • FELAHİYE
  Tarih: 17-03-2013 00:49:00 Güncelleme: 17-03-2013 23:49:00 + -


  İlçenin Tarihi

  FELAHİYE

  Felahiye İlçesi

    İlçe Harita 

   
   Rakamlarla Felahiye
  Kuruluş Yılı 
   1957
  Rakım 
   1330 mt
   Yüzölçüm (km2)
   412
   İl Merkezine
   58 km.
   Toplam Nüfus
   6.938
   İlçe Nüfusu
   2.075
   Belediye Sayısı
   3
   Köy Sayısı
   9
   Posta kodu
   38750
  İlçe Tarihi

  İlçenin kuruluş yılları çevredeki eserlere göre Hitit’ler Devrine kadar uzanır. Hitit’lerden sonra ilçe ve çevresinde çeşitli medeniyetler hüküm sürmüş olup, bunlardan en belirgini Roma ve Osmanlı Medeniyetleridir.

  Cumhuriyetin ilk yıllarında Yozgat İl’i Boğazlıyan İlçesine bağlı bir nahiye durumunda iken, 1925 yılında Yozgat İl Daimi Encümeninin kararı ile ‘Kurtuluş ‘ anlamına gelen ‘FELAHİYE’ adını almıştır. İlçe 1926 yılında Kayseri İl’i merkez bucaklarından Güneşli “Mancusun”a bağlanmıştır. 15.10.1930 tarihinde bucak olmuş ve daha sonra 07.10.1957 tarihinde 7033 Sayılı yasa ile ilçe olmuştur.


   

  Coğrafi Yapı

  Felahiye İlçesi yerleşim yeri olarak Kayseri İlinin kuzeydoğusunda, Kızılırmak yayı içerisinde kurulmuş olup, deniz seviyesinden yüksekliği 1150 m.dir.

  İlçenin yüzölçümü 412 km2 dir. Yüzey şekilleri engebeli düz vadiler, düz ovalar ve dağlardan oluşmaktadır. Belli başlı dağları kuzeydoğusunda bulunan Akdağlar, batısında bulunan Kurşunlu dağları ile çevrilidir. Her türlü ekim ve dikime elverişli olan sulanabilen Darlı Özü, Kepiç Özü, Aşağı ve yukarı Öz’lerdir. Delice Özü ilçenin ovalarını oluşturmaktadır. İlçenin akarsuları; İlçe ile Kayseri Merkez İlçe sınırlarını oluşturan Kızılırmak İlçenin merkezinden geçmektedir. İlçe sınırları içinde sulama amaçlı Darılı Gölet’i ve Celal Atik Göletleri mevcuttur.

  İlçenin iklimi steptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert geçmektedir. En fazla yağışı ilkbahar mevsiminde almaktadır. Genellikle Nisan ve Mayıs aylarında düşen bol yağış kuru tarım ürünleri açısında çok yararlı olmaktadır.

  İlçe’nin Büyüktoraman Kasabası ile Silahtar Köyünde az miktarda ormanlık alan Kayapınar Kasabası, Alabaş ve Menteşe köylerinde meşelik alan mevcuttur.

  Dağlarda seyrek çalılık olup çöküntü alanlarında ise tarım ürünleri ile bağ ve bahçe ürünleri yetiştirilmektedir.


   

  İdari Yapı

  İlçeye 2 kasaba ve 9 köy bağlıdır. İlçe ile kasabaların, ilçe ile köylerin arası asfalttır. Yerleşim yerlerinde toplu yerleşim egemen olup, Orta Anadolu’nun karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Genel olarak halk yönetime yardımcı ve saygılıdır. Yönetimle halk arasında yakınlık ve ahenk mevcuttur.

  2007 Yılı Genel Nüfus Sayımına göre de İlçe nüfusu 2.075, kasaba ve köy toplam nüfusu 4.863, toplam nüfus 6.938’dir.

  2007 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre nüfusun oldukça azaldığı görülmektedir. Nedeni ise eğitim, sağlık hizmetleri, işsizlik ve büyük şehirlere olan göçten kaynaklanmaktadır.

  KASABA-KÖYLER

  2007 NÜFUSU

  Büyüktoraman Kasabası

  1.996

  Kayapınar Kasabası

  1.114

  Acırlı

  116

  Alabaş

  79

  Darılı

  117

  İsabey

  328

  Karaşeyh

  214

  Kepiç

  209

  Kuruhöyük

  320

  Menteşe

  34

  Silahtar

  336


   

  Ekonomik Yapı

  Halkın büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Yurtdışında çalışan çok sayıda işçinin ekonomik katkıları ikinci sırada öneme sahiptir. İlçe’de tarıma elverişli arazi miktarı 16.000 Hektardır. Tarımsal faaliyetlerdeki sırayı tarla ziraati, ikinci sırayı ise hayvancılık almaktadır. Kızılırmak havzası ve Bağırsak Mevkii mikro klima özellikleri açısından seracılığa uygundur.

  İlçe’de sanayi ve ticaret faaliyeti yok denecek kadar azdır. Felahiye Kaymakamlığı ile Belediye ve Köylere Hizmet Götürme Birliği bünyesinde 1994 yılında Süt Toplama ve Soğutma Merkezi, kurulmuş olup, üreticilerin mevcut sütlerini toplayarak pazarlamakta ve hayvancılığın gelişmesine önemli bir katkı sağlamaktadır.


   

  Sosyal Yapı

  İlçe’de halkın büyük bir çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla geçinmekte olup, yurtdışında çalışan işçiler de önemli gelir kaynağı oluşturmaktadır. İlçe merkezindeki konutların çoğu yeni ve oturulabilir durumdadır. Konutların tamamına elektrik, su ve kanalizasyon hizmeti getirilmiştir. Köylerde ise binalar çoğunlukla yığma ve kargir’dir. Bütün köylerin elektrik, su, okul, yol ve telefonu mevcuttur.

  Halkın çoğunluğu işsizdir. İşsizlik nedeniyle ilçe çok yoğun bir göç yaşamaktadır.

  Felahiye Resimleri
  Bu haber 5903 defa okunmuştur.

  YORUMLAR  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER FELAHİYE HABERLERİ

  ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
  PUAN DURUMU