Bugun...
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya'dan Öğrencilere Konferans
Tarih: 05-04-2013 08:56:00 Güncelleme: 05-04-2013 08:57:00 + -


Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya özel bir okulda öğrencilere 'Mavi Boncuklu Cemil Baba' isimli konferans verdi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya'dan Öğrencilere Konferans

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya özel bir okulda öğrencilere 'Mavi Boncuklu Cemil Baba' isimli konferans verdi.

Düzenlenen konferansta konuşan Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Alkınkaya, Cemil Baba'nın, Allah için aklını yitiren kişi manasındaki meczup olduğunu belirterek, onunla ilgili 80'den fazla menkıbeyi duyduğunu ifade etti. Cemil Baba'nın 1912 yılında Kayseri'nin Deliklitaş Mahallesi'nde dünyaya geldiğini kaydeden Altınkaya, bazı kaynaklara göre çocuk yaştan itibaren olağanüstü hallerinin var olduğunun bilindiğini söyledi. 1982 yılında vefat eden Cemil Baba'nın 70 yıllık ömründe meczupların çok az konuşma özelliğini taşıdığını belirten Altınkaya, "1982 yılında gazeteciliğe başladım. O zamanlar tanıdığım biri vardı ve bu gönül insanını araştırmamı istemişti. Ben de o dönemde Cemil Baba'nın komşuları ve çok sık görüştüğü insanlarla konuştum. Kendisi ile konuşan birçok kişiden Cemil Baba'yı dinledim" diye konuştu.

"Cemil Baba, veli midir, deli midir? Bana göre meczuptur" diyen Altınkaya, "Meczup; Allah aşkıyla cezbiyeye kapılarak kendinden geçen kişiye deniyor. Bir başka şekildeki tarifte ise; bir kişinin aklı başından giderse deli olur, kişi aklını kovalayıp gönderirse meczup olur denir. Cemil Baba'da duyduğumuz gördüğünüz haller bir meczup davranışı. Meczuplar Allah'ı gönülleriyle bulan kişiler. Kendisi ile ilgili hatıraları bulunan 70-80 kişiyi dinledim. Cemil Baba çok konuşan bir insan değil. Zaten meczupluğun genel halinde de bu var. Hatta zaman zaman kendini ifşa etmemek için aykırı söz ve davranışlarda bilerek bulunuyor. İnsanlar baktığında 'böyle üstü başı perişan bir insandan evliya mı olur?' der. Hatta birisi camiye namaza gittiğinde Cemil Baba'nın cemaatle birlikte vaktin farzını kılmayarak kendi başına kıldığını görüyor ve ona neden böyle yaptığını soruyor. O da kendisine 'senin aklında inşaatların vardı, imamın aklında ise yeni aldığı evin planı projesi vardı. Ondan ayrı kıldım' diye söylüyor. Hakikaten dedikleri doğru çıkıyor ve dinleyenler beyninden vurulmuşa dönüyor" şeklinde konuştu.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya'ya, yaptığı konuşmadan dolayı Okul Müdürü Salih Öngül tarafından plaket takdim edildi. 
Kaynak: www.haberler.com

Bu haber 2270 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
PUAN DURUMU