Bugun...
Geleceğin yamaç paraşütcüleri eğitimlerini tamamladı (VIDEO)
Tarih: 19-04-2013 08:19:00 Güncelleme: 19-04-2013 10:10:00 + -


Talas Belediyesi hava sporlarını geliştirmek için yaptığı çalışmalarına bir yenisini ekledi

Geleceğin yamaç paraşütcüleri eğitimlerini tamamladı (VIDEO)

Talas Belediyesi hava sporlarını geliştirmek için yaptığı çalışmalarına bir yenisini ekledi. Bu kapsamda düzenlenen yamaçparaşütü başlangıç kursuna biri kadın 17 kişi katıldı. Kursu tamamlayan pilotlar düzenlenecek yarışlarda ülkemizi temsil edebilecek.

Uluğbey Bilgi Evi'nde 5 günlük teorik bilgileri alan kursiyerler, daha sonra yer tespitini gerçekleştirerek uçuş için son hazırlıklarını yaptı. Paraşütlerini yamaca serip hazırlıklarını tamamlayan kursiyerler eğitmenlerinden son taktikleri almalarının ardından kendilerini gökyüzünün özgürlüğüne bıraktı. Sağlık görevlisinden mühendisine, öğrencisinden işçisine kadar birçok meslek grubundan yamaçparaşütü sevdalısının katıldığı uçuşlara gökyüzünün sahibi kuşlar da eşlik etti.

Kursla ilgili bilgiler veren Talas Belediyesi Yamaçparaşütü Eğitmeni Celal Yıldız, "Gençlerin yetişmesi için Talas Belediyesi bu spora büyük önem veriyor" dedi. Yıldız, kursiyerlerin yapması gereken minimum 7 uçuş bulunduğunu belirterek, "Biz daha fazlasını yaptırarak sayıyı 10'a tamamlayıp, arkadaşlarımızı başarılı şekilde mezun ederek sertifikalarını veriyoruz" diye konuştu. Yamaçparaşütünün insanın yapabileceği en basit sporlardan biri olduğunu ifade eden Yıldız, "Uçmak için insanların uçak gibi büyük araçlara ihtiyacı var. Fakat bu sporda sadece 1 takım yamaçparaşütüne ve ülkemizde çokça bulunan yamaçlara sahip olmak yeterli. Dolayısıyla ülkemizde son yıllarda bu spora gönül verenlerin sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Çünkü biz Türkler uçmayı ve adrenalini çok seviyoruz. Eminim ki gelecek yıllarda pilotlarımızla dünyaya damgamızı vuracağız." ifadelerini kullandı.

Kendisinin 112 acil serviste sağlık görevlisi olduğunu belirten Mehmet Yıldırım, "Ad-renalin yaşamak için yamaçparaşütü eğitimi almaya karar verdim. Başlangıç kursunda yer eğitimini çok iyi almak lazım. Risk yok ama her zaman için tedbirli olmak gerekir" dedi.

Turizm ve otelcilik öğrencisi Doğukan Atmaca, "Çok heyecanlı, bu kursu aldığım için çok mutluyum. Herkesin yapması lazım bence" diye konuşurken, kursun tek kadın katılımcısı bilgisayar mühendisi Gül Önder de, "Açıkçası biraz korkuyordum ama hocalarımızın sayesin-de bunu yendim. Düşünüldüğü kadar korkunç bir spor değil, herkese tavsiye ederim" şeklinde konuştu.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ise, belediye olarak hava sporlarına büyük önem verdiklerinin altını çizerek, "Bunlardan birisi olan yamaçparaşütünde her dönem başlangıç ve tekamül kursları düzenliyoruz. İlçemizin yönünün turizm olarak baktığımızda tarihi dokudaki restorasyonlar ve hava sporlarıyla hedefimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz." diye konuştu. Başkan Yıldırım, talebin olması halinde her zaman hava sporlarında kurs düzenleyebileceklerini sözlerine ekledi.


 HABER VİDEOSUGELECEĞİN YAMAÇPARAŞÜTÜ PİLOTLARI HAZIR ile talasbld


Kaynak: Talas Belediyesi

Bu haber 2514 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TALAS HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
PUAN DURUMU