Bugun...
Kültürler Talas'ta buluştu (Görüntülü Haber)
Tarih: 29-04-2013 16:54:00 Güncelleme: 29-04-2013 17:05:00 + -


Orta Asya'dan Güney Afrika'ya 17 ülkenin genci Talas'ta kültürlerinden örnekler sundu

Kültürler Talas'ta buluştu (Görüntülü Haber)

Talas Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen programla Orta Asya'dan Gü-ney Afrika'ya 17 ülkenin genci Talas'ta kültürlerinden örnekler sundu. Renkli görüntülerin yaşandığı buluşma kardeşliğin en güzel örneğini yansıttı.

Mevlana Mahallesindeki Selçuklu Kültür Evi'nde Talas Belediyesi Gençlik Meclisi ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Türk Dünyası Akraba Toplulukları (TÜDAT) tarafından düzenlenen programda, Azerbaycan'dan Kazakistan'a, Endonezya'dan Güney Afrika'ya kadar dünyanın bir çok ülkesinden Kayseri'de eğitim gören gençler, bir araya geldi. Yöresel oyunların ser-gilendiği programa genç yaşlı herkesimden vatandaş büyük ilgi gösterdi.

Programın açılışında konuşan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, herkesin Hz. Adem ve Hz. Havva'dan geldiğini belirterek, "İnsanlık sonuçta kardeştir. Biz burada insanların barış, kardeşlik ve huzur içerisinde yaşayabildiğinin en güzel örneğini sergiledik." dedi. Talas'taki güzellikleri bu kültürel zenginliğin pekiştirdiğini ifade eden Başkan Yıldırım, "Talas kendini aşmış, Anadolu'nun ortasında sade bir ilçe olmaktan öteye geçmiş, bir dünya kenti olmuş pozisyonundadır. Bugün sokaklarımızda birçok ülkenin vatandaşını görüyoruz." diye konuştu.

Belediyeciliğin günümüzde çok değiştiğinin altını çizen Başkan Yıldırım, "Eskiden yol, kaldırım yapmak, çöp toplamak belediyeciliğin en önemli hizmetiydi. Bugün artık bunlar sıra-dan hizmet. Kayserimizde de hamdolsun sıradan hizmet oldu. Kayseri bir marka şehirdir. Bu marka şehirde Talas ta hak ettiği yerini almıştır." ifadelerini kullandı.

ERÜ TÜDAT Başkanı Azerbaycanlı Eyşan Gambarof, amaçlarının dünya ülkelerinin kül-türlerini birbirine tanıtmak ve Kayseri kültürünü de tanımak olduğunu söyledi. Kayseri'de eğitim gören Afganistanlı Azizullah Muhammedrahim ise Türkiye'yi çok sevdiklerini belirte-rek, kendilerini bağırlarına basan Başkan Yıldırım ve Türk halkına teşekkür etti. Kenyalı İbra-him Atman da, programın güzel geçtiğini anlatarak, "Bu programlar insanlarla beraber olmak için çok iyi fırsat. Sanki kendimizi memleketimizde hissettik. İnsanlar çok sıcak kanlı, çok şükür Allah razı olsun" dedi.

Gençlerin gösterilerini izleyenler de beğendiklerini söylerken, program Afgan pilavı ve Tanzanya tatlısı ikramıyla sona erdi.


 HABER VİDEOSUTALAS KÜLTÜRLERİ BULUŞTURDU ile talasbld


Kaynak: Talas Belediyesi

Bu haber 2401 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
PUAN DURUMU