Bugun...

Hakan TOPUZOĞLU
Sanal Kimliğiniz Ne Kadar Önemli?
Tarih: 09-11-2013 12:48:00 Güncelleme: 09-11-2013 12:48:00


Sanal Kimliğiniz Ne Kadar Önemli?

 

Bir kısmınız bu soruda nereden çıktı derken, bir çoğunuz da hiç önemi yok diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra, bu soruyu yeniden cevaplamanızı öneririm.

 

Eğer, internette kendinizi tanımlamadıysanız, bu işi sizin yerinize başkaları yapmaya kalkabilir ve bu da çok daha kötü sonuçları yanında getirebilir. İlk olarak, bu sebepten dolayı internette herkesten önce kendinizi iyi tanımlamanız gerektiği gerçeğini vurgulamakta fayda var demek mümkün.

Öte yandan; nasıl ki iş görüşmesine giderken günlük kıyafetlerle gitmiyorsak, milyonlarca işverenin yer aldığı internet ortamında da her şeyi kendi haline bırakmayı düşünmemeliyiz. İlk izlenimlerin kalıcı olduğu gerçeğine dayanarak, sizi merak eden birinin Google veya diğer arama motorları üzerinden arama yaptığında karşısına sizinle ilgili daha fazla bilgi çıkması, sizi daha yakından tanımasına imkan verdiğinizi görmesi, araştırma yapan kişi üzerinde önemli bir etki oluşturacaktır.


İş arıyor olun ya da işveren olun, herkesin internette iyi bir şöhrete ihtiyacı var. Son zamanlarda oldukça popüler olan açık artırma sitelerinde, ticaret platformlarında ve hatta köşe yazıları ve haberler için bile sanal ortamda oy verilmesindeki sebep de sanal imajı oluşturmaya yönelik çalışmalar olarak değerlendirilebilir.


Önemli olan, internette ne hiç bilinmeyen, ne de çok bilinen birisi olmak. Facebook ve benzeri ortamlarda her türlü anını fotoğraflarla paylaşan genç kullanıcıların yaptığı işin kendilerine bir fayda olmadığını herkes bilir. Bu yapılanan başkalarına da faydası yoktur. Son zamanlarda dizilere bile konu olan, yüzbinlerce kişi bu videoyu tıkladı, bu haberi tıkladı gibi değerlerin sonuç olarak hiçbir işe yaramadığını bilmeyen yoktur.


İnternetteki imajınızı oluşturmadan önce, hakkınızda neler olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Sosyal ağlarda, topluluklarda, forumlarda ve internetin farklı alanlarında kişisel ve profesyonel bilgilerinizin olduğunu siz bile unuttunuz belki. Arama yapınca, “aaaaa ne zaman söylemişim bunu, ne zaman yazmışım bu yazıyı” diyor olmanız gayet doğaldır. O yüzden, biraz daha dikkatli olmakta fayda var.


Arama motorlarına girerek, isminizi çift tırnak içinde yazarsanız, sizinle ilgili sonuçların gelmesini sağlamış olursunuz. Örnek: “Hakan Topuzoğlu” Bu işlemi sadece Google ile değil, aynı zamanda Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorlarıyla da yapmanızı öneririm. Google’ın yeni ve çok güzel uygulaması olan Alerts sayesinde, arama sonuçlarından e-mail ile haberdar olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, önce isminizi aratmak daha sonra ise www.google.com/alerts adresine e-posta adresinizi girmek.


İşi sadece kişi aramak olan siteler de vardır. 123people.com, yasni.com, whoozy.com, spock.com, webmii.com, pipl.com gibi. Bu sitelere de göz atmanız oldukça yararlı olacaktır.

 

Bununla birlikte xing.com, linkedin.com profili oluşturmanızın da size inanılmaz katkılar sağlayacağını ifade etmek isterim.

Mevcut arama sonuçlarına göz attıktan sonra, sanal alemdeki imajınızı düzenlemek için kendi kendinize şu soruların cevabını vermeyi ihmal etmeyin.


İnternetteki profilimde hangi özelliğimi öne çıkarmalıyım? Eğitim mi, hobi amaçlı uğraştığım müzik uğraşısı mı?


Hangi sosyal ağlara üye olsam, bana daha faydalı olur? İş dünyasına yönelik çalışma yapacaksanız ve çevre edinmek istiyorsanız, bu konuda Xing.com u öneririz. Amacınız ilkokul arkadaşlarınızı bulup, onlarla geyik sohbeti yapmak ise facebook bu konuda iyi bir çözüm olabilir.


Sanal alemde kendi ismimle mi yer almalıyım, takma bir isim mi kullanmalıyım? Eğer, bir yerde çalışırken başka iş arıyorsanız ve yeni bir çevre edinmeye çalışıyorsanız, kendi isminizi kullanmanız bir takım sıkıntıları yanında getirebilir. Ancak, karşıdaki insana güven vermek istiyorsanız daima kendiniz olmalısınız. Sanal alemde de başarılı olmanın 2 kuralı var. Dürüst olmak, samimi olmak. Tabii ki, bunların değerini bilen insanlarla karşılaşmanız şartıyla…
Uzun ayrıntılı yazılara mı yer versem insanları daha çok etkilerim, kısa ve öz yazılarıma mı? Bu sorunun cevabı ise çoğunuzun tahmin ettiği üzere, internette yüzbinlerce site olduğunu ve milyarlarca insanın kendini anlatmaya çalıştığı bir ortam olduğunu düşünerek, çok uzun yazıların etki bıraktığı ama okunmadığı gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Oooo, adama bak çok iyi yazılar yazmış, helal olsun, süper, mükemmel, harika şeklinde yorumlar yapılsa da o süper yazıları sonuna kadar okuma sabrını çoğu kişi gösteremediği için bir işe yaramadığı görülmüştür.


Kendinizi tanıtan yazılarda da, bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Ben 3,5 yaşındayken dayım bana gitar vermiş ve ben çalmaya başlamışım. Herkes hayranlıkla dinlemiş ve bu sırada da benim çok yetenekli olduğum anlaşılmış. Derkeeennnn…. Şeklinde bir yazıyı işi olmayan insanlar okuyabilir ama asıl sizin için iş kapılarını açacak insanlar aynı sabrı göstermeyecektir.

Bu bilgiler ışığında profilinizi oluşturduktan sonra ücretsiz olan myON-ID.com, naymz.com adresine bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. İşe yaradığını gördükten sonra myimagecontrol.com gibi ücretli sitelere de kaydınızı yaptırmayı düşünebilirsiniz.


Türkiye’de de bu tarz site örneklerine rastlamak mümkün. İsimsizsiniz.com, turklider.org gibi . Bu siteleri de ziyaret etmeniz yararınıza olacaktır.


Özetle; profilinizi doğru oluşturduktan sonra doğru yerlerde yayınlamanız halinde, hiç beklemediğiniz iş fırsatlarına ulaşabilir, normalde daha fazla emek vererek edineceğiniz çevreye kısa sürede sahip olabilirsiniz.


Profilinizin doğru şekilde yayınlandığı, kişisel web siteniz de aynı işi yapabilir ama her gün yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği bir platformda yer almak, daha hızlı sonuç getirecektir.

 

Hakan TOPUZOĞLU

Eğitimci-YazarBu yazı 1210 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI